اَزمَلَک یا عشبه و یا

smilax, rough bindweed

نام علمی:   Smilax

گونه های موجود در ایران:

   Smilax aspera L .1

  Smilax excels .2

گیاهی چند ساله و تک لپه ای از درختچه‌های جنگلی بالارونده که یک تا دو متر طول دارد و از خانواده مارچوبه‌ است

 و غالباً دارای شاخه‌های خاردار و پیچنده و میوه‌های آن که در پاییز رسیده گرد و کوچک قرمز و برّاق است و بعد به رنگ سیاه در می آید.

 اَزمَلَک به همراه میوه اش در گل آرایی کاربرد زیادی دارد و واقعا هم زیباست ولی اما جالب بدانید در بازار گل و بین گل آراها به اشتباه به اسم ردبری معروف است که در هیچ منبعی ندیده ام  که میوه این گیاه را از خانواده بری های معرفی کرده باشد میوه ردبری کاملا متفاوت می باشد .

میوه ازملک برای بسیاری از پرندگان مثل تیکا منبع تغذیه بسیار مهمی است و همچنین دانه های میوه برای هضم غذای پرندگان اهمیت زیادی دارد.

جنگل‌نشینان شمال آن را مخلوط با سقز مصرف می‌کنند.

برگ‌هایش چرمی و گرد و با قاعدهٔ قلبی‌شکل و سبز تیره دارد

 سطح تنه پوشیده از خار می‌باشد و گل آذین آن چتری است و گل های سفید تا صورتی ریزی دارد و میوه های آن میوه‌اش سته  و براق و درخشان و قرمز هستند و شکلی گرد دارند.

(( ذکر خواص دارویی صرفا جهت آگاهی بیشتر می باشد در صورت استفاده حتما از پزشک خود مشورت بگیرید. ))

از برگ های جوان این  گیاه به عنوان سبزی خوراکی استتفاده می شود و می توان آن را نوعی جایگزین مارچوبه دانست و همین طور ریشه آن  محرک و مقوی برای برخی از بیماری های کلیه مناسب است.

از ریشه آن که طبعی گرم دارد برای کاهش درد های روماتیسمی و بسیاری از بیماری ها مانند آنفولانزا، بی اشتهایی، نقرس، بیماری های تنفسی و بیماری های مقاربتی استفاده می شود.

 اَزمَلَک در شمال ایران  در جنگل‌های مخروبهٔ نواحی جلگه‌ای تا میانبند گسترده شده‌ و همچنین  بومی هند و اروپا نیز می باشد.

این گیاه در جاهای مختلف نام‌های گوناگونی دارد، از جمله عُشبه، پیچ اَزمَلَک، سلبک، همیشک، سِکلیم،  و در رشت به اسم گَمپوره  یا کامپوره و همچنین در نور  مازندران آن را سِگلی و در ساری مِلاش و در میاندره وِرگلام می‌نامند.

در جاهای دیگر این نام‌ها را نیز برایش می‌توان یافت: شِنگیله، کُفُله‌بور، والی گیلی، تمیس، ، تَلی، وشات‌دانه، کلکادانه، ازملکی.

 همچنین در کتاب‌های علمی عربی از جمله در نوشته‌های ابن‌البیطار سمیلقس و طقسوس نامیده شده که صورت عربی همان نام‌های فرنگی این گیاه‌اند.

عکس: جنگل های چالوس، مرداب هسل

تهران، بازار گل محلاتی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید